search
menu
person

FRISS BEJEGYZÉSEK


Amit a PMR rádiózásról tudni kell

A PMR (Personal Mobile Radio) szabványt a szabadidős, hobbi-rádiózás céljára hozták létre. A PMR-sávot szinte egész Európában erre a felhasználási területre szánják a jogszabályok. Fontos tudni, hogy ebben a frekvencia-tartományban nem a hobbirádiósok állnak a prioritási lista élén! A sávot használhatjuk, de különösebb jogorvoslatra nem számíthatunk, ezért a sáv használhatósága a mi kezünkben van. A rendszer egyik legfontosabb előnye az ingyenesség a készülékek megvásárlásán túl semmilyen költség nem terheli a használót.

Technikai paraméterek:
Terjedés szempontjából a 446MHz (pmr szabvány frekvenciája) nem a legszerencsésebb, mert itt a jelek egyenesen haladnak (földhullám), mivel elhajlási jelenség (a Föld felszíne mentén) csak minimális jön létre a jel nem tudja követni a Föld görbületét.

 

 

A Két állomás földhullámokkal (line of sight) nem tud kommunikálni. Nincs rálátásuk egymásra.

 

Ebből kifolyólag a látóhatáron(horizonton) túl csak speciális esetekben lehet beszélni. Ettől függetlenül 150km-es távolságokat még gyári állapotú (tuning nélküli) adóvevőkkel is el lehet érni.
Nagyon erőteljes viszont a reflexió-hatás, ami nagyobb felületekről való visszaverődést jelent. (A föld görbületén túlra is egy reflektáló felülettel tudunk adni, a felület az ionoszféra. Ha erről verődnek vissza a hullámok, akkor sok ezer km messze is el tudunk adni. Természetesen magasabb kimenő teljesítmény és megfelelő hullámhosszú frekvenciára lesz szükségünk.)A legjobb terjedés a nyári hónapokban figyelhető meg.
Ami a rádiók csomagolására van írva „Up to 3 miles” , vagy „Akár 5km-es hatótáv” az relatív: egy házból jó, ha 300-500m-t képesek hozni, de nyílt terepen, ahol nincs semmilyen nagyobb tárgy (ház, erdő, domb), ott meglepően nagy távokat képesek áthidalni. Ez a jelenség az ún. indulótér hatás miatt lép fel: az adóhoz közeli tér nagyban befolyásolja a jelterjedést az előzőekben leírtak szerint. Ezért a nagytávolságú összeköttetések alkalmával nyílt terepet kell keresni, lehetőleg minél magasabban.

0,5 W-ot ha tudja teljesíteni a készülék:
– épületen belül: 200 m, illetve 15 emelet;
– vasbeton épületek között: 200...500 m, ha nem látják egymást a rádiók;
– városban, ill. autók között: 600 m...1500 m;
– külvárosi környezetben: 1,5...2,5 km;
– nyílt terepen, sík vidéken: 2,5...5 km.
A PMR rádiók maximális kimenő teljesítménye: 500mW = 0,5W. A szabvány szerint a készülékház és az antenna nem választható szét, külső antenna nem csatlakoztatható.
A Baofeng UV5-R páldául nem szabvány PMR (részletesebb leírás róla ITT) így a kimenő teljesítménye is nagyobb, ezzel növelve a hatótávot.az antenna és a készülék is szétválasztható, illetve bármilyen külső antenna csatlakoztatható.

 

Néhány alapfogalom:

CTCSS (Continuous Tone Coded Squelch System) -
szelektív zajzár – bolti nyelven: alcsatorna Szó szerinti fordításban: folyamatos hang(frekvenciásan)-kódolt zajzár. Szokás alcsatornaként is emlegetni, de fizikailag nem jelent más frekvenciát. Működése: a vivőhullámot a "hasznos" tartalmon (beszéd) túl egy alacsony frekvenciás jellel is modulálja a készülék. A vételi oldalon a megfelelő CTCSS kódra hangolt készülék az adott frekvencia észlelésekor kinyitja a zajzárat, egyéb esetekben nem, még akkor sem, ha az adás ugyanazon a frekvencián érkezik. Általa megelőzhető a káosz: a beszélgetőpartnerekkel egy adott csatorna/CTCSS párban megállapodva elkerülhetjük, hogy a környék összes rádiósának minden szavát meg kelljen hallgatnunk. A PMR szabvány 38 CTCSS-frekvenciát különböztet meg.

Új készülékek vásárlása esetén célszerű olyat keresni, amely tudja kezelni a CTCSS (Continuous Tone Coded Squelch System) kódokat! Ezeket magyarul alcsatornáknak hívják, de ugyanazokat a frekvenciákat használja, mint a 8 alapcsatorna. A 38 alcsatornához hozzá van rendelve egy-egy hangfrekvencia, ami minden készüléknél azonos. Az 1-es kódnak 67Hz, míg a 38-as-nak 250.3Hz a frekvenciája. Ezeket a hangokat adáskor a beszédhanggal együtt kisugározza, de mi nem halljuk, mert a hangszórókra általában csak a 300Hz feletti hangok kerülhetnek ki. A mi adásunkat a CTCSS kód használatától függetlenül még hallja mindenki, de minket csak az tud megszólítani, akinél ugyanez az alcsatorna van beállítva. Ez a kódrendszer lényegében a ,,hívatlan látogatók” elkerülése végett van. Illetve a nagyon telített területen, ahol a főcsatorna nehezen hallható a sok forgalomtól, itt szelektíven csak az erre ráállottat halljuk. A PMR-ek frekvenciáin viszont nem csak a fél W-os „játék” adóvevők működhetnek, hanem nagyteljesítményű (10-20, vagy akár 50W-os) készülékkel rendelkező ,,kalózok” is használják. Ezért, ha hallasz egy beszélgetést, és próbálsz bekapcsolódni abba, de nem válaszolnak, akkor nem egyszerűen arról van szó hogy nem szívesen hallanak téged, hanem egyáltalán nem, mert Te túl gyengén adsz. A CTCSS és a DCS szolgáltatás lehetősége megbecsülendő dolog, vagyis az, hogy a 8 PMR-csatorna mindegyikén még rendre további 38 (CTCSS), ill. 83 (DCS) szelektív hívó kóddal mintegy alcsatornákat képezhetünk, az vita nélkül megéri az árát! De erre sincs mindenhol szükség! Például kis PMRkészülékszám sűrűségű helyeken egyáltalán nem hiányzik a CTCSS. (Persze, a ma kis készülékszámú hely holnap utánra már más képet is mutathat...)

DCS (Digital Coded Squelch) - digitális kódolású szelektív zajzár
A DCS funkciója hasonló, mint a CTCSS-é: egy adott csatorna "megosztását" teszi lehetővé a felhasználók között, digitális kódolást használva. Különbség, hogy az adás nem tartalmaz egy plusz analóg moduláló jelet, így jobb minőségű. 104 (egyes típusokon ennél kevesebb) DCS-kód közül választhatunk.

VOX – automatikus hangvezérelt adásindítás
A rádiók VOX-szolgáltatása is értéknövelő tényező. Ez biztosítja a hangvezérelt adásindítást, vagyis azt, hogy adáskor nem kell kézzel nyomnunk a rádió PTT- (adás-vétel váltó) gombját. Tehát, mind a két kezünk mindig szabadon maradhat!


A különböző "csingilingik" léte vagy nem léte már nagyobb kritikával mérlegelendő a készülékárak szempontjából. Az adásunk végét jelző, ún. adásvéghang (Roger Beep) szolgáltatás sokakat nem hoz tűzbe-lázba. Mások viszont kedvelik, mert nem kell mindig a "vétel" szócskát bemondaniuk. Ha az adásvéghang elhangzik, abból tudhatjuk, hogy a partnerünk abbahagyta az adását és vételre állt. Vannak, akiknek tetszik az a lehetőség, hogy egyes rádióknál pl. 10 különféle hívóhangból tudnak választani, nekik szintén megéri a készülék-felár. Gondoljuk meg, a nagyobb hívóhang-választék sem minden esetben felesleges hóbort! Egy jellegzetes trillahang az emberi beszédnél sokkal jobban figyelmeztethet arra: nekünk szól a hívás. Ha egy rádióhálóban többen rádióznak, akkor bizony többféle hívóhang is elkelhet.

Kategória: Fegyvertesztek/játékinfók/egyebek | Hozzáadta:: Delta (2019-08-20) | Szerző: Delta
Megtekintések száma: 612 | Helyezés: 5.0/2
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]